fbpx
Top Orthodontist: Braces, Invisalign

Your Polish Speaking Orthodontist

Kim jest ortodonta?

Ortodonta to lekarz specjalista, ktόry ukończył dodatkowe 2-3 letnie szkolenie w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia wad zębowych i zgryzowych. Ortodonta jest w stanie wyprostować krzywe zęby, skorygować rozwόj szczęk, skorygować zgryz, oraz poprawić uśmiech.

Czym zajmuje się ortodoncja?

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się diagnostyką, zapobieganiem i leczeniem nieprawidłowości rozwoju szczęk.

Dlaczego warto wybrać specjalistę w ortodoncji do korygowania wad?

Aby otrzymać najlepszą opiekę! Ortodonci przechodzą długotrwałe i specjalistyczne szkolenie, ktόre pozwala im przeprowadzić najbardziej efektywne leczenie.

Czy muszę nosić aparat ortodontyczny?

Leczenie jest opcjonalne, ale pozwala zapobiec większym problemom w pόźniejszym czasie.

Jakie są zalety leczenia ortodontycznego?

 • Zwiększona samoocena i pewność siebie
 • Bardziej atrakcyjny uśmiech Lepsza funkcjonalność zębόw
 • Łatwiejsze czyszczenie między zębami co ułatwia utrzymanie zdrowych zębόw
 • Popwawione rozłożenie siły podczas rzucia i zmniejszone zużycie zębόw
 • Zmiejszone ryzyko uszkodzenia wysuniętych przednich zębόw
 • Nakierowanie zębόw mądrości na poprawny kierunek wzrostu

W jakim wieku moje dziecko powinno mieć konsultację z ortodontą?

Najlepiej w trakcie „gubienia” mleczakόw i wyrastania stałych zębόw

Jakie są wczesne sygnały złego zgryzu?

Jeśli Ty/Twoje dziecko straciło mleczaki bardzo wcześnie lub bardzo pόźno, miało nawyk ssania palca lub smoczka po 6tym roku życia, i posiada szczękę lub zęby nieproporcjonalne do twarzy. Rόwnież wtedy, gdy Ty/Twoje dziecko ma trudność przy gryzieniu lub rzuciu, ma duże przerwy między zębami, oraz słychać dźwięk przy ruszaniu szczęką

Skad wiadomo, ze ja lub dziecko potrzebuje aparat ortodontyczny?

Jesli Ty lub dziecko posiada jedna z ponizszych cech, to leczenie ortodontyczne jest wskazane:

 • Przodozgryz górny, w którym górne przednie zęby są wysunięte za bardzo do przodu (wystają) ponad zębami dolnymi
 • Wysunięcie żuchwy — wygląd „buldoga”, w którym zęby dolne są wysunięte za bardzo do przodu lub zęby górne są cofnięte za bardzo do tyłu
 • Zgryz krzyżowy, w którym zęby górne nie zachodzą nieco z przodu zębów dolnych przy normalnym gryzieniu
 • Zgryz otwarty — wolna przestrzeń pomiędzy powierzchniami gryzącymi zębów przednich lub bocznych, gdy zęby tylne stykają się ze sobą
 • Przemieszczenie linii środkowej, w którym środek zębów górnych przednich nie leży w jednej linii ze środkiem zębów dolnych przednich
 • Szpary — przestrzenie lub odstępy pomiędzy zębami wynikające z utraty zębów lub sytuacja, w której zęby nie „wypełniają” jamy ustnej
 • Stłoczenie zębów — w którym zębów jest zbyt dużo i nie mieszczą się one w wyrostku zębodołowym

Kiedy jest najlepszy czas żeby umόwić się na pierwszą konsultację ortodontyczną?

American Association of Orthodontics sugeruje skonsultować się z lekarzem kiedy dziecko ma około 7 lat. W tym wieku powinno mieć już wystarczająco dużo stałych zębόw i wystarcząjaco rozwiniętą szczękę na pełną diagnostykę i identyfikację ewentualnych problemόw. Nie zaleca się zwklekania aż wszystkie stałe zęby wyrosną, ponieważ wczesne leczenie jest zwykle mniej rozległe i krόcej trwa.

Dlaczego wczesne leczenie jest lepsze niż leczenie w pόźniejszym wieku?

Wczesne leczenie pozwala na łatwiejszą korektę wad. Pozwala stałym zębom wyrosnąć we właściwych pozycjach, oraz na utrzymanie miejsc na stałe zęby ktόre jeszcze nie wyrosly.

Czego należy się spodziewać podczas pierwszej wizyty?

Podczas pierwszej wizyty w naszym gabinecie wykonamy prześwietlenia, szereg zdjęć, oraz lekarz zbada pacjenta. Lekarz omόwi zdiagnozowane problemy, przedstawi plan leczenia i omόwi rόżnice w aparatach ortodontycznych, a Koordynator przedstawi koszty i opcje płatności.

Czy dalszy rozwόj szczęki u dziecka może skorygować stłoczenie zębόw?

Niestety nie. Kiedy stałe zęby trzonowe wyrosną (po 6 roku życia) miejsce na przednie żeby pozostaje takie samo lub się zmniejsza.

Co powoduje wady zgryzu i wady zębowe?

Głόwną przyczyną są geny. Inne czynniki to ssanie kciuka lub smoczka, choroby dziąseł, duża ilość ubytkόw, oraz wczesna utrata mleczakόw.

W jaki sposόb aparat prostuje zęby?

Aparat działa w ten sposób, iż wywiera nacisk na niektóre zęby, „wymuszając” ich powolne przemieszczanie w obrębie szczęki. Po pewnym czasie nieprawidłowo ustawiony ząb zajmuje właściwą pozycję względem sąsiadujących z nim oraz przeciwstawnych zębów. Niestety, korekta zgryzu jest procesem długotrwałym. Głόwnym elementem aparatu są zamki (brackets) oraz drut. Zamki są metalowe lub ceramiczne i są doklejane do zębόw. Drut, ktόry łączy zamki jest wygięty w ten sposόb, żeby wywierać nacisk i przesuwać zęby na właściwe miejsce.

Czy mόj uśmiech może wyglądaż gorzej zanim będzie wyglądałl lepiej podczas leczenia ortodontycznego?

Tak, dlatego że ruch zębόw może przebiegać niejednolicie podczas leczenia. Możliwe, że powstaną nowe szpary między zębami, lub powstaną nowe imperfekcje zanim wszystko zacznie zabierać prawidłowego wyglądu. Należy pamiętać, że są to zmiany chwilowe. Im bliżej końca leczenia, tym szpary będą mniejsze, a zęby będą lepiej pasowały do siebie.

Czy można skorygować krzywe zęby bez aparatu?

W niektόrych przypadkach jest to możliwe. W naszych gabinetach oferujemy leczenie z Invisalign. Czasem, krόtkie leczenie aparatem, a następnie z Invisalign może rozwiązać problem . W innych przypadkach pacjenci muszą nosić tradycyjny aparat.

Czy aparat boli?

Ogόlnie, aparat ortodontyczny nie boli. Po niektόrych wizytach zęby mogą być obolałe przez kilka dni. W tych przypadkach leki przeciwbόlowe pomogą. Jednak w większości przypadkόw pacjenci nie odczuwaja żadnego bόlu. Zawsze przypominamy pacjentom, że nie musi boleć żeby dzialało!

Czy podajecie znieczulenie?

Znieczulenie nie jest potrzebne przy leczeniu ortodontycznym.

Czy moge uprawiać sport z aparatem ortodontycznym?

Oczywiscie! Zalecamy noszenie oslony na zęby przy wszystkich grach kontaktowych.

Czy moge wrocic do szkoly tego samego dnia po zalozeniu aparatu?

Tak. Nie ma powodu, żeby opuszczać szkołę.

Czy muszę umόwić się do dentysty w trakcie leczenia ortodontycznego?

Tak. Regularne wizyty u stomatologa są bardzo ważne. Zalecamy regularne czyszczenie co 5-6 miesięcy.

Czy musze ograniczac niektόre produkty spożywcze podczas leczenia?

Po rozpoczęciu leczenia podamy instrukcje i wytłumaczymy ktόre produkty należy unikac. Do tych produktόw zalicza się twarde produkty ( orzechy, cukierki, surowe warzywa) oraz lepkie produkty ( karmel, toffi). Można uniknąć wiekszości problemόw z zepsutym aparatem przestrzegając zasad i instrukcji.

Jak często powinieniem szczotkować zęby z aparatem orthodontycznym?

Powinieneś szczotkować przynajmniej trzy razy dziennie – po każdym posiłku i przed pόjściem spać. Bardzo ważne jest nitkowanie zębόw przynajmniej raz dziennie aby uniknąć chorόb dziąsełl i ubytkόw między zębami.

Do czego służą gumki ortodontyczne?

Gumki ortodontyczne montowane są do aparatu stałego. Stanowią elementy mechanicznie aktywne. Są „silnikiem” aparatu stałego. Przez odpowiednie ich rozmieszczenie i dobór jesteśmy w stanie przesuwać poszczególne zęby, czy ich grupy. Więcej, możemy dzięki nim ustawiać we wzajemnej korelacji szczękę i żuchwę. Mają więc zastosowanie przy leczeniu wszystkich wad ortodontycznych. Niezwykle ważne jest noszenie ich według zaleceń lekarza.

Co zrobić żeby aparat był mniej widoczny?

Aparat ceramiczny jest dobrym rozwiązaniem. Lepszym rozwiązaniem jest aparat lingwalny, ktόry przyklejany jest od strony języka. Można też odwrόcić uwagę od ust podkreślając makijażem oczy. Trzeba pamietać, że błyszczyk do ust uwydatnia metalowy aparat.

Dlaczego picie sokόw lub napojόw gazowanych jest szkodliwe dla osόb z aparatem?

Napoje te są bogate w cukier i kwasy. Kwasy te mogą niszczyć warstwę ochronną zębόw, zwłaszcza, jeśli pijemy takie napoje często. Dodatkowo, cukier zawarty w tych napojach jest doskonałą pożywką dla bakterii, co prowadzi do pruchnicy zębόw.

Jakie zastosowanie maja utrzymywacze przestrzeni (space maintainers)?

Utrzymywacz przestrzeni pełni rolę profilaktyczną, zapobiegając przesuwaniu się zębów sąsiednich i utraty miejsca dla zębów stałych znajdujących się jeszcze w kości kiedy dziecko przedwczesnie straci mleczalki. Zapobiega utraty miejsca dla zębów stałych, czego konsekwencją może być zatrzymanie zęba w kości lub jego wyrznięcie w nieprawidłowej pozycji.

Czy można być zbyt dojrzałym by założyć aparat?

Jeśli nie wystepują żadne problemy z dziąsłami lub kością wokόł zębόw to nigdy nie jest za pόźno na aparat ortodontyczny.

Czy leczenie ortodonticzne wpłynie na moją codzienną rutynę?

By leczenie było pomyślne należy unikać napojόw i produktόw spożywczych bogatych w cukier, oraz produktόw twardych, lepkich, ciągnących się. Takie produkty mogą oblepić aparat, a nawet go zepsuć. Produkty te mogą rόwnież powodować prόchnicę i odbarwienie zębόw. Należy spędzić więcej czasu na czyszczenie po każdym posiłku.

Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

Długość leczenia zależy od kilku elementόw. Po pierwsze, jak skomplikowana jest wada, im bardziej złożone leczenie tym dłużej potrwa. Po drugie, jak dobrze pacjent wspόłpracuje z lekarzem. Im lepiej slucha lekarza i przestrzega zaleceń, tym szybciej leczenie sie zakończy.

Jeśli moje dziecko ma interceptywne leczenie, zwane Phase I, czy będzie potrzebowało dalszego leczenia w przyszlości?

Zwykle po Phase I następuje Phase II. Celem interceptywnego leczenia ortodontycznego jest przygotowanie w jamie ustnej miejsca na zęby stałe. Phase II ma na celu dokonczenie pracy rozpoczętej wcześniej, już po wyrośnięciu wszystkich zębόw stałych. W czasie pomiędzy obiema fazami ortodonta monitoruje rozwόj dziecka by utrzymać wyniki pierwszego leczenia i by zapewnić prawidłowy wzrost zębόw stałych.

Czym jest headgear?

Headgear to jedno z urządzeń mające na celu utworzenie miejsca na stałe zęby poprzez wywieranie nacisku na gόrne zęby i szczękę. Inne tego typu urządzenia to lip bumper, expander, oraz Herbst.

Czy trzeba wyrywać zęby podczas leczenia ortodontycznego?

Możliwe, że trzeba będzie usunąć zęby jeśli nie będzie możliwe utworzenie odpowiedniej ilości miejsca innymi metodami. Rekonwalescencja po wyrwaniu zębόw zwykle tra kilka dni. Wszystkie luki po wyrwaniu zostaną zamknięte w trakcie leczenia.

Co to są seryjne ekstrakcje?

Czasem stałe zęby u dziecka nie mają odpowiednio dużo miejsca żeby wyrosnąć. W takich przypadkach zaleca się wyrwanie mleczakόw w odpowiedniej kolejności.

Czy lecznie może potrwać dłużej niż planowano?

Długość leczenia może zależeć od rozwoju dziecka i szybkości z jaką zęby się przesuwają. Kolejnym czynnikiem jest kiepska wspόłpraca pacjenta z lekarzem i nie stosowanie się do zaleceń.

Czy zęby mogą się skrzywić po leczeniu ortodontycznym?

Twoje zęby mogą się przesuwać przez całe życie do pewnego stopnia, ale noszenie aparatu retencyjnego może temu zapobiec.

Co powinieneś zrobić jeśli Twoje dziecko nie chce nosić aparatu?

Zapytaj dziecko o powody dla ktόrych nie chce nosić aparatu. Poproś ortodontę aby pomόgł rozwiać te wątpliwości poprzez wyjaśnienie zalet i przedstawienie opcji leczenia. Jeśli dziecko nadal nie chce nosic aparatu nie należy go do tego zmuszać. Zwykle dzieci ktόre nie chcą nosić aparatu nie słuchają się zaleceń lekarza. Dzieci mogą zmienić zdanie w pόźniejszym wieku.

Jakie są koszty leczenia?

Pierwsza konsultacja jest darmowa. Koszty leczenia zależą od kilku czynnikόw, np jak bardzo skomplikowane będzie leczenie, typu aparatu, oraz długości leczenia. Oferujemy rόżne opcje spłat, tak aby były przystępne.

Czy potrzebne jest skierowanie od dentysty żeby umόwić wizytę u ortodonty?

Skierowanie nie jest wymagane. Jeśli jednak przyniesiesz skierowanie ułatwi to lepszą komunikację pomiędzy dentystą i ortodontą.

Czy wykorzystujecie używane aparaty?

Absolunie nie! Choć niektόre gabinety ortodontyczne używają te same aparaty kilkakrotnie, w naszych gabinetach uważamy, że każdy pacjent zasługuje na swόj indywidualny aparat aby uzyskać jak najlepsze rezultaty.

Co to jest “ortodoncja instant”?

„Ortodoncja instant” nie może być nazywana ortodoncją z dwόch powodόw: po pierwsze, wykonywana jest przez kogoś, kto nie ma specjalistycznego wykształcenia; po drugie, nie przesuwa zębόw by je wyprostować, lecz gόrna część zębόw jest pokrywana koronką aby sprawiały wrażenie prostych, podczas gdy korzenie zębόw nadal są krzywe. Koronki zwykle muszą być wymieniane kilkakrotnie w trakcie życia, co powoduje dalsze zniszczenie struktury zębόw pod koronką.

Polish Speaking Orthodontist in Illinois
Skip to content